مراقبت و سلامت پوست

چگونه از بروز آکنه در تابستان جلوگیری کنیم؟

چگونه از بروز آکنه در تابستان جلوگیری کنیم؟

چگونگی جلوگیری از بروز آکنه در تابستان 

برخی از افراد از تشدید یا ظاهر شدن مشکل آکنه صورت در تابستان، به دلیل ترشح روغن رنج می برند. درجه حرارت و رطوبت بالا، باعث مسدود شدن منافذ با سلول های مرده پوست و به دنبال آن ایجاد جوش ها می شود.

اگر چه هوای تابستان غیرقابل کنترل است، اما به گفته افراد سالم، آکنه هایی که در تابستان ظاهر می شوند با این نکات قابل کاهش هستند. آکنه یک اختلال پوستی بسیار رایج در بین افراد است و هنگامی رخ می دهد که غدد چربی پوست بیش از حد فعال شوند، سپس منافذ ملتهب می شوند و ممکن است آکنه به دلیل وجود نوع خاصی از باکتری ها بر روی پوست و این دانه ها ایجاد شود. در هر جایی از پوست ظاهر می شوند اما اغلب در صورت بروز می کنند و ممکن است عوامل مختلفی به ظاهر آن کمک کند، از جمله تغییرات هورمونی و سایر موارد، با این حال راهی مطمئن برای جلوگیری از بروز آکنه وجود ندارد، اما خوشبختانه برخی از روش ها وجود دارد که از شدت آن می کاهد و امور را تحت کنترل خود در می آورد.

انواع آکنه

آکنه به اشکال مختلف ظاهر می شود، از جمله:

 • جوش های سرسیاه: این برجستگی های کوچک سیاه و سفید، معمولاً روی بینی هستند و عمدتا حاوی سلول های پوستی و روغن های مرده هستند.
 • جوش های سر سفید: این لکه های سفید است که در اثر تولید بیش از حد چربی پوست روی پوست ظاهر می شود.
 • برجستگی های قرمز: در اثر وجود باکتری و تجمع روغن روی پوست ایجاد می شوند.
 • پوسچول: این دست اندازهای کوچک و سختی هستند که به رنگ زرد و پر از چرک هستند.
 • گره: برجستگی هایی بزرگ، ملتهب، سخت و دردناک است که می تواند در صورت و بدن ظاهر شود و به عنوان آکنه شدید شناخته می شود و باید توسط متخصص پوست درمان شود.
 • کیست: بزرگ تر از جوش ها است، حاوی چرک می باشد، دردناک است و نیاز به مراقبت های پزشکی دارند به آن ها آکنه کیستیک می گویند.

مهم ترین دلایل ایجاد آکنه

برخی از عوامل در ایجاد آکنه نقش دارند، از جمله:

 • تجمع سلول های مرده پوست روی پوست.
 • ژنتیک.
 • تغییرات هورمونی.
 • رشد باکتری در سطح اپیدرم.
 • برخی از داروها باعث ایجاد آکنه می شوند.
 • برخی از محصولات مراقبت از پوست.
 • پاک نکردن مواد آرایشی را از روی پوست.
 • فشار.
 • مالیدن پوست.
دلایل آکنه

دلایل ایجاد آکنه

ترفندهایی برای جلوگیری از آکنه در تابستان

درجه حرارت بالا و رطوبت بالا در تابستان می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی شود که مهم ترین آن آسیب به پوست مانند تحریک پوست، جوش و آکنه است. دلایل بروز آکنه، به ویژه در ماه های گرم، به دلیل رطوبت زیاد است که باعث تحریک ترشحات غدد چربی در پوست می شود، بنابراین ظاهر آن چرب و براق می شود. همچنین قرار گرفتن پوست در برابر گرد و غبار و آلودگی، باعث مسدود شدن منافذ و در نتیجه ایجاد جوش و آکنه می شود. این به این معنی است که وقت آن است که با تغییر عوامل محیطی، روال مراقبت از پوست خود را تغییر دهید.

چگونه از بروز آکنه در تابستان جلوگیری می کنید؟

چگونگی جلوگیری از بروز آکنه در تابستان

امروز، ما چندین ترفند را به شما پیشنهاد می دهیم که به شما در کنترل جوش و آکنه در تابستان کمک می کند:

لایه برداری پوست

اطمینان حاصل کنید که به طور دوره ای پوست را لایه برداری کنید. اگرچه هر پوستی متفاوت است، اما توصیه نمی کنیم بیش از یک یا دو بار در هفته لایه برداری انجام دهید. از مواد خشن روی پوست مستعد آکنه استفاده نکنید، به خصوص اگر جوش ها ملتهب باشند، زیرا این امر باعث تولید سبوم، تحریکات و عفونت های پوستی بیشتری می شود، بنابراین مشکل را بدتر می کند. برای لایه برداری اصولی و صحیح می توانید این مقاله را مطالعه نمایید.

تمیز کردن پوست

پوست خود را بیش از حد تمیز نکنید زیرا باعث خشک شدن پوست می شود. همچنین براش زدن بیش از حد پوست می تواند بر باکتری های خوب سطح پوست تأثیر منفی بگذارد. بنابراین، توصیه می کنیم پوست را حداکثر دو بار در روز، صبح و عصر تمیز کنید تا از شر باکتری های تکثیر یافته روی روغن ها و چربی هایی که روی پوست ترشح می شود، خلاص شوید. از پاک کردن پوست از بقایای آرایش هر روز قبل از خواب غافل نشوید و پاک کننده ای را انتخاب کنید که همزمان پوست را تمیز و مرطوب کند.

استفاده از تونر

یکی از مراحل مراقبت از پوست چرب که بسیاری از خانم ها از آن غافل می شوند و اهمیت آن را نمی دانند، استفاده از تونر است. این یک مرحله مقدماتی است که به پوست کمک می کند تا کرم مرطوب کننده و سرم را دریافت کند و فرآیند تمیز کردن را که به محافظت از آن کمک می کند، ظاهر آن را بهبود می بخشد و پوست را بازیابی می کند. پس توصیه می شود برای از بین بردن جوش ها، تونر را در برنامه روزانه زیبایی خود بگنجانید.

مرطوب کننده پوست

به جای کرم و سرم پایه روغن از مرطوب کننده پایه آب استفاده کنید. به مرطوب سازی عمیق پوست کمک کرده و به آن درخشندگی و طراوت می بخشد. اگر چه پوست چرب روغن کافی ترشح می کند، اما همچنان به مرطوب کنندگی نیاز دارد، بنابراین محصولات مرطوب کننده برای پوست بسیار مطلوب هستند. از جمله مرطوب کننده توصیه شده توسط کارشناسان سیندرلاکالا می توان کرم آبرسان سینت ایوز اصل را نام برد. برای خرید این محصول می توانید روی تصویر مربوطه کلیک نمایید تا به صفحه خرید هدایت شوید.

stivens-kream

کرم آبرسان سینت ایوز اصل

انتخاب مناسب محصولات آرایشی

مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی می توانند پوست مستعد آکنه را تحریک کنند. بنابراین، ما پیشنهاد می کنیم به ویژه زنان دارای پوست چرب، به جای استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی پایه چرب حاوی مواد و مواد نگهدارنده مضر برای پوست، از محصولات پایه معدنی استفاده کنند. ما همچنین توصیه می کنیم قبل از استفاده از مواد آرایشی، از یک مرطوب کننده سبک روی پوست استفاده کنید.

چگونه از شر آکنه در تابستان خلاص شویم؟

پوست شما در حال حاضر مقادیر زیادی روغن تولید می کند و این به این معنی است که سلول های مرده پوست با مسدود کردن منافذ پوست را خفه می کند و این بدان معنی است که شما به یک لایه بردار نیاز دارید تا آن را کاهش دهد. متخصصان پوست همچنین توصیه می کنند پس از تعریق صورت به خوبی شسته شود، زیرا این امر می تواند به از بین بردن لایه چربی که منافذ پوست را مسدود می کند، کمک کند، اما باید از مالش شدید صورت جلوگیری کنید تا باعث ایجاد آکنه نشود.

از غذاها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید.

افراد اغلب تمایل دارند که در طول ماه های تابستان مصرف نوشیدنی های شیرین و غذاهای سبک را افزایش دهند و این نوشیدنی ها و غذاها باعث افزایش سطح انسولین در خون می شوند، که به نوبه خود منجر به افزایش ترشح چربی و در نتیجه آکنه صورت می شود. بنابراین توصیه می شود که خوراکی هایی را مصرف کنید که حاوی قند کمتری هستند.

نکاتی برای جلوگیری از آکنه

نکاتی برای جلوگیری از آکنه وجود دارد، از جمله:

تمیز کردن صورت

شستشوی صورت دو بار در روز، یک بار در شب و یک بار در صبح باید انجام شود و باید مراقب بود که صورت به آرامی با آب گرم شسته شود، زیرا گرمای زیاد باعث باز شدن منافذ و تمیز شدن صورت می شود. فرآیند موثر است و باید از آب گرم برای شستن صورت تا زمانی که باعث سوزش نشود، خودداری شود و توصیه می شود از پاک کننده مناسب پوست برای آن استفاده کنید تا باعث ایجاد حساسیت یا بروز آکنه نشود و ترجیح داده می شود از صابون های شیمیایی دوری کنید، زیرا غالباً آکنه را بد می کند. بهترین کار استفاده از صابون های گیاهی است. صابون عسل سیندرلا، صابون لیموگلیسیرین، صابون اسطوخودوس و صابون آلوئه ورا از جمله صابون هایی است که آکنه را کاهش می دهند. برای خرید این صابون ها می توانید به سایت سیندرلاکالا مراجعه نمایید.

صابون های گیاهی سیندرلا

صابون های گیاهی سیندرلا

شستن دست ها

قبل از شروع شستن صورت توصیه می شود دست ها شسته شود، اگر دست ها کثیف است، شستن صورت نتیجه موثری نخواهد داشت و برخی ممکن است به شستن صورت با پارچه متوسل شوند، اما این ممکن است باعث تحریک پوست شود و آن را مستعد آکنه کند.

از بین بردن آثار آرایش

 حذف آثار آرایش قبل از خواب توصیه می شود. حفظ آرایش صورت منجر به مسدود شدن منافذ و در نتیجه بروز آکنه می شود و توصیه می شود از لوازم آرایش بدون روغن استفاده شود زیرا برای پوست آسیب کمتری دارد. برای از بین بردن آرایش می توان از آرایش پاک کن های استاندارد استفاده نمایید. آرایش پاک کن گارنیر از جمله این محصولات است که توسط کارشناسان سیندرلاکالا تایید شده است.

پاک کننده آرایش لب و چشم و صورت گارنیر

پاک کننده آرایش لب و چشم و صورت گارنیر

لمس نکردن صورت با دست

 توصیه می شود تا جایی که ممکن است صورت را با دست لمس نکنید، زیرا دست ها یک محیط بارور برای باکتری ها هستند و بسیاری از چیزها را لمس می کند و هنگامی که صورت را با دست لمس می کنید، این باکتری ها به صورت منتقل می شوند و باعث ایجاد آکنه می شوند.

شستن جلد بالش

 روغن های موجود در روکش بالش می توانند باعث ایجاد آکنه شوند، بنابراین توصیه می شود که آن ها را مکرراً حداقل یک بار در هفته بشویید.

خودداری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب

 قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب یکی از مواردی است که باعث آسیب به پوست می شود، ممکن است منجر به سرطان شود و ممکن است مشکل آکنه را تشدید کند. بنابراین لازم است کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی مناسب قرار دهید، که از نور خورشید محافظت می کنند. از جمله مناسب ترین ضدآفتاب هایی که می توانید استفاده نمایید ضد آفتاب اوریاژ ۹۰درصد، ضد آفتاب مخصوص کودکان بدون رنگ اون و ضد آفتاب و کرم پودر اوکالان می باشد.

okalan-krem-zink-oxid-1

ضد آفتاب و کرم پودر اوکالان

ضد آفتاب مخصوص کودکان اون -2

ضدآفتاب اوریاژ ۹۰درصد

ضدآفتاب اوریاژ ۹۰درصد

نوشیدن آب

 اطمینان حاصل کنید که آب کافی برای هیدراته نگه داشتن بدن بنوشید. زیرا آب به از بین بردن سموم بدن کمک می کند و به رطوبت پوست کمک می کند و آن را شفاف نگه می دارد. بنابراین باید بعد از هر ورزش و همچنین هنگامی که احساس تشنگی می کنید، آب بنوشید.

مصرف یک رژیم غذایی سالم

مصرف یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از سبزیجات، میوه ها، پروتئین های بدون چربی، گندم، غلات کامل، مغزها، دانه ها و چربی های سالم می تواند به بدن در مبارزه با آکنه کمک کند. همچنین توصیه می شود از غذاهایی استفاده کنید که حاوی مواد مغذی خاصی مانند ویتامین A  باشند.

⇓برای اشتراک گذاری این مقاله می توانید از طریق برنامه های زیر اقدام نمایید.⇓

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.