مراقبت و سلامت پوست

روش های مراقبت از سلامت پوست و حفظ شادابی آن

روش های مراقبت از سلامت پوست و حفظ شادابی آن

مراقبت از سلامت پوست همیشه ضروری است و برخی تعجب می کنند که چگونه می توان مراقبت از پوست را انجام داد و اینکه آیا روش های مراقبت از پوست از فردی به فرد دیگر متفاوت است؟ مواد طبیعی که می توان برای مراقبت از پوست استفاده کرد چیست؟ برنامه مراقبت از پوست چیست و چگونه می توان مراقبت از پوست را دهنگام بروز آکنه درمان کرد. همه اینها و موارد دیگر در این مقاله پاسخ داده می شوند.

انواع پوست از نظر مراحل و روش های مراقبت مشابه هستند، اما محصولات مورد استفاده در مراقبت از سلامت پوست با توجه به نوع پوست متفاوت است، بنابراین بهتر است ابتدا نوع پوست را بشناسید تا محصولات مناسب برای نوع پوست تعیین شود. زیرا استفاده از محصولاتی که برای نوع پوست مناسب نیستند با ایجاد جوش و جای زخم روی پوست تأثیر منفی می گذارد و باعث خشکی پوست می شود.

برنامه مراقبت از سلامت پوست

توصیه می شود برای مراقبت روزانه از پوست مراحل زیر را دنبال کنید تا سلامتی آن را حفظ کرده و از بروز آکنه و لکه های تیره جلوگیری کند:

تمیز کردن پوست با پاک کننده مناسب 

توصیه می شود پاک کننده مناسبی انتخاب کنید که پس از شستشو صورت براق باقی نماند، زیرا این بدان معنی است که پوست روغنهای طبیعی موجود در آن را از دست می دهد و توصیه می شود که صورت را حداکثر دو بار در روز، یا حداقل یک بار بشویید. 

استفاده از مرطوب کننده

همه انواع پوست همیشه به مرطوب کننده نیاز دارند، از جمله پوست چرب، اما برای پوست چرب استفاده از مرطوب کننده سبک با پایه ژل ترجیح داده می شود و منافذ پوستی را مسدود نمی کند و برای پوست خشک استفاده از مرطوب کننده هایی که به صورت فرم هستند ترجیح داده می شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب

 توصیه می شود قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب یک ربع ساعت، از ضد آفتاب با طیف گسترده که دارای ضریب محافظتی حداقل ۳۰ است، استفاده کنید. زیرا برای فعال بودن و انجام نقش خود در محافظت در برابر آفتاب به یک ضد آفتاب خوب نیاز است.

روال مراقبت از سلامت پوست قبل از خواب

به فرد توصیه می شود قبل از خواب لوازم آرایشی را حذف کند، زیرا سلولهای پوست شب تجدید می شوند، بنابراین شب زمان ایده آل برای اجازه دادن به پوست برای طراوت و شادابی پوست است و در اینجا مراحل مراقبت از پوست قبل از خواب وجود دارد:

شستن به موقع صورت

شستن پوست گام مهمی در یک برنامه مراقبت از پوست در شب برای از بین بردن سبوم و ناخالصی های اضافی پوست است تا به شما اجازه دهد محصولات دیگر را در برنامه مراقبت از پوست شبانه شما جذب کند.

شستن به موقع صورت

شستن به موقع صورت

استفاده از تونر برای جلوگیری از خشکی پوست 

تونر پوست برای تقویت حفظ رطوبت پوست به ویژه در فصل زمستان کار می کند، زیرا در بافت خود محصولی آب مانند است و موادی که باعث رطوبت رسانی به پوست می شوند، آنتی اکسیدان ها و موادی که رطوبت پوست را جذب و حفظ می کنند، اضافه می شوند.

برنامه هفتگی مراقبت از سلامت پوست

روال توصیه شده ای برای مراقبت از پوست به صورت هفتگی وجود دارد. توصیه می شود هفته ای یک بار ماسک صورت برای مراقبت از پوست استفاده شود. نمونه هایی از ماسک هایی که توسط بسیاری ترجیح داده می شوند و اثر قابل توجهی دارند یا ماسک های لایه بردار است.

ماسک های لایه بردار صورت با توجه به مدت زمان پیشنهادی روی بسته بندی برای مدت زمان ده دقیقه تا بیست دقیقه قرار داده می شوند، سپس با آب ولرم شستشو داده می شوند و توصیه می شود ماسک را برای مدت زمان طولانی تر از مدت پیشنهادی استفاده نکنید. این کار همانطور که برخی معتقدند عملکرد خوبی ندارد و در واقع باعث خشکی پوست می شود.

برنامه روزانه برای درمان آکنه

برنامه روزمره مراقبت از سلامت پوست برای هر فرد مهم است، اما هنگامی که پوست چرب باشد و آکنه نشان دهد اهمیت آن بیشتر می شود. برنامه روزانه آکنه شامل موارد زیر است:

پاکسازی پوست: این مرحله مرحله اساسی قبل از استفاده از محصولات درمانی آکنه است و بهتر است صورت را دو بار در روز بشویید .

لایه برداری از پوست: فرد برای جلوگیری از آکنه، باید پوست را لایه برداری کند و مستقیماً در محل ظاهر شدن آن در منافذ پوست، روبرو شود. لایه برداری منظم پوست به جلوگیری از تجمع باقی مانده های پوست مرده و روغن در منافذ پوست کمک می کند. از پوست زیرا به نرم شدن پوست و جلوگیری از ایجاد جوش های سر سیاه در صورت کمک می کند.

مرطوب کنندگی: مرطوب کردن مرحله مهمی در روند مراقبت از پوست شما است، حتی اگر پوست مستعد آکنه است، می توانید از یک مرطوب کننده بدون روغن استفاده کنید ، زیرا اکثر درمان های آکنه باعث خشکی پوست می شود و باید از مرطوب کننده مناسب برای رفع ترک خوردن پوست استفاده شود.

کرم ضد آفتاب: این یک مرحله مهم است زیرا بسیاری از درمان های آکنه باعث حساسیت بیشتر پوست در برابر اشعه آفتاب می شود و توصیه می شود ضد آفتاب سبک را انتخاب کنید که منافذ پوست را مسدود نکند و لازم به ذکر است که در تمام فصول سال از ضد آفتاب استفاده کنید.

پاکسازی پوست

پاکسازی پوست

محصولات طبیعی مراقبت از سلامت پوست

برخی از مواد طبیعی وجود دارد که برای پوست مفید است، از جمله:

روغن نارگیل پوست را مرطوب کرده و از عفونت جلوگیری می کند.

چای سبز با پیری مبارزه می کند و از نور خورشید محافظت می کند زیرا حاوی آنتی اکسیدان است.

بلغور جو دوسر ضد التهاب است، اگزما را تسکین می دهد.

سویا از تیرگی پوست جلوگیری کرده و تولید کلاژن را افزایش می دهد.

روغن درخت چای ضد میکروب است و با نقص های پوستی مقابله می کند.

کره شی به عنوان یک ماده ضد خارش و ضد التهاب استفاده می شود.

محصولات طبیعی مراقبت از سلامت پوست

محصولات طبیعی مراقبت از سلامت پوست

نکاتی برای شفافیت پوست

نکات زیادی برای مراقبت از پوست و داشتن پوستی شفاف به فرد توصیه می شود، از جمله موارد زیر:

صورت را یک یا دو بار در روز بشویید و پس از تعریق صورت دوباره آن را بشویید.

از خاراندن صورت خودداری کنید.

همیشه پوست را مرطوب کنید و ضد آفتاب بزنید.

محصولات مناسبی را انتخاب کنید که روی پوست روشن باشند و باعث تحریک نشوند.

از مصرف آب گرم روی پوست خودداری کنید.

خوردن غذای سالم، نوشیدن آب فراوان، کاهش غذاهای سرخ شده و قند، پرهیز از استعمال دخانیات، خواب کافی در شب، کاهش قرار گرفتن در معرض اضطراب و ورزش کردن را در برنامه خود قرار دهید.

نکاتی قبل از استفاده از محصولات مراقبت از سلامت پوست

به فرد توصیه می شود دستورالعمل های مربوط به محصولات را با دقت بخواند و با یک برنامه ساده مراقبت از پوست شروع به کار کند تا نحوه واکنش پوست به محصول را دنبال کند و در صورت احساس راحتی در استفاده از محصول، می توان محصولات دیگری مانند صابون های گیاهی لایه بردار، ماسک و روش های درمانی لکه های تیره را استفاده نمود. لازم به ذکر است که باید قسمت کوچکی از هر محصول جدید را روی پوست امتحان کرد، به ویژه اگر پوست برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک حساس باشد.

صابون قهوه سیندرلا

 مقدار کمی از محصولی را در قسمت داخلی کف دست یا قسمت داخلی بازو قرار دهید و ۴۸ ساعت در حالی که پوست را تحت نظر دارید منتظر بمانید و هنگامی که پوست علائمی مانند خارش یا قرمزی یا تحریک یا تورم پوست دارد، به فرد توصیه می شود که از آن استفاده نکند.

جهت اطلاع از طرح های تخفیفی صابون های سیندرلا و مسابقه های جایزه دار از طریق اینستاگرام در ارتباط باشید.

اینستاگرام

⇓برای اشتراک گذاری این مقاله می توانید از طریق برنامه های زیر اقدام نمایید.⇓

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.