مراقبت و سلامت پوست

روش های جوانسازی و رفع چین و چروک اطراف دهان

روش های جوانسازی و رفع چین و چروک اطراف دهان

چین و چروک اطراف دهان یکی از بارزترین علائم پیری پوست است که زنان را بسیار آزار می دهد. برای از بین بردن این چین و چروک ها باید مواردی را انجام داد.

اما دلایل اصلی ظهور زودرس این چین و چروک ها چیست و چگونه می توان از آنها جلوگیری کرد و آنها را کاهش داد؟ ایجاد چین و چروک در صورت به مشکلی تبدیل شده است که زنان را مجبور می کند به پزشکان پوست و به ویژه جراحان پلاستیک مراجعه می کنند. اما روش هایی وجود دارد که می توانند برای کاهش این چین و چروک ها از آنها پیروی کنند. برای آشنایی با این روش ها در ادامه با ما همراه باشید.

دلیل ایجاد چین و چروک اطراف دهان در زنان

محققان دریافتند که بافت های اطراف پوست خانم ها نسبت به آقایان غدد عرق کمتری دارد که می تواند به طور مستقیم بر روی پر بودن طبیعی پوست تأثیر بگذارد. همچنین، این بافت ها دارای رگ های خونی کمتری هستند، که باعث می شود گردش خون در آنها برای زنان بسیار کمتر از مردان باشد، به خصوص از آنجا که مشخص شده است جریان خون خوب میزان چین و چروک را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. علاوه بر این، در زنان، چسبندگی نزدیک فیبرهای عضلانی اطراف دهان به لایه میانی پوست نقش اصلی را در بروز تنش داخلی دارد که منجر به ایجاد چین و چروک در آنها می شود.

دو دلیل اصلی برای ایجاد چین و چروک وجود دارد. علت داخلی ناشی از عوامل ژنتیکی (با منشا ارگانیک) که ما به ارث می بریم. علت خارجی عوامل خارجی و تأثیرات مربوط به محیط، مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سایر موارد است.

ایجاد چین و چروک اطراف دهان

ایجاد چین و چروک اطراف دهان

دلایل داخلی چین و چروک اطراف دهان

چین و چروکهای با منشا آلی یک مرحله طبیعی در زندگی یک فرد محسوب می شود و از اواسط دهه بیست شروع می شود، زمانی که ترشح کلاژن شروع به کاهش می کند. این ماده خاصیت ارتجاعی و لطافت پوست را فراهم می کند و به ماندگاری آن کمک می کند. وضعیت آن، در جایی که سلولهای مرده پوست تغییر می کنند و پشت سر آنها سلولهای زنده دوباره پوست را احیا می کنند.

و معمولاً این تغییرات، همانطور که اشاره کردیم، در اواسط دهه بیست اتفاق می افتد، جایی که علائم پیری در طول سالها به تدریج و کمی شروع به ظاهر شدن می کند، اما چین و چروک های منشا داخلی در این دوره از زندگی ظاهر نمی شوند.

عوامل خارجی چین و چروک اطراف دهان

تعدادی از عوامل خارجی و محیطی روی پوست تأثیر می گذارند و یکی از این دلایل خارجی قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.

اثر نور خورشید

قرار گرفتن در معرض آفتاب هر روز به مدت چند دقیقه و با گذشت زمان، تغییرات محسوسی در پوست مانند کک و مک، رنگدانه، رگهای نازک صورت، زبری پوست، چین و چروک های ساده، ایجاد لکه های قرمز روی پوست و سرطان پوست به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید مشاهده می شود.

علائم و تغییرات در پوست با افزایش سن و قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید ظاهر می شود، زیرا پوست توانایی ترمیم خودکار خود را از دست می دهد و آسیب پوستی ایجاد می شود. و مطالعات علمی نشان می دهد که اشعه ماورا بنفش به میزان زیادی بر کلاژن موجود در پوست تأثیر می گذارد و تولید مجدد این ماده را محدود می کند. این بر روی بافت پوست تأثیر می گذارد و باعث می شود توانایی بازیابی مجدد خود را از دست بدهد.

این علائم ممکن است به طور ناگهانی و یک شبه روی پوست ظاهر شوند و در واقع مدت طولانی در زیر لایه پوست بوده و برای ما قابل مشاهده نیستند، اشعه مادون قرمز نیز به ظهور آن کمک می کند.

حالت های چهره

حرکات مکرر و بیش از حد در صورت منجر به ایجاد خطوط ریز و چین و چروک در صورت می شود. و هر زمان که عضلات صورت را حرکت می دهید، شکافی در زیر سطح پوست ایجاد می شود و ما در حین حالت های صورت متوجه آن می شویم و با افزایش سن، پوست قابلیت ارتجاعی و کشش خود را از دست می دهد و بازسازی را متوقف می کند و این شکاف ها به همان اندازه که هستند به صورت خطوط ریز و چین و چروک باقی می مانند.

جاذبه زمین

معمولاً نیروی جاذبه بدن ما را به طور مداوم می کشد، زیرا تغییرات بدن به دلیل پدیده جاذبه با افزایش سن در دهه پنجاه آشکار می شود. و هنگامی که سطح انعطاف پذیری در پوست به سرعت کاهش می یابد، علائم جاذبه بدن به وضوح قابل مشاهده است، زیرا منجر به افتادگی جلوی بینی، کشیدگی گوش ها، افتادگی مژک ها و کشیدگی فک پایین می شود.

سیگار کشیدن

سیگار باعث تغییر و تحولات بیولوژیکی بسیاری در پوست می شود که باعث تسریع چین و چروک زودرس می شود. مطالعات نشان می دهد فردی که ده سال یا بیشتر سیگار می کشد به طور حتم دچار چین و چروک های عمیق می شود. با ترک سیگار می توان این چین و چروک ها و علائم ایجاد شده روی پوست را خنثی کرد. حتی برای افرادی که چندین سال سیگار می کشیدند، چین و چروک های جزئی ایجاد می شود و با ترک سیگار تغییر مثبتی در پوست صورت ایجاد می شود.

ترک سیگار و اثرات مثبت آن روی چین و چروک

ترک سیگار و اثرات مثبت آن روی چین و چروک

کاهش ظاهر چین و چروک در اطراف دهان

در صورتی که نتوانید طراوت و یکپارچگی پوست را حفظ کنید و چین و چروکهای منشا ارگانیک (ژنتیکی) خود را خنثی کنید، می توانید با دوری از عوامل خارجی ایجاد چروک پوست، آن را حفظ کنید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب جلوگیری نمایید، سیگار را ترک کنید و تا جایی که ممکن است از حرکت دادن عضلات و حالت های صورت خودداری کنید. و توصیه می شود برای کاهش چین و چروک های اولیه بدن از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.

پیشگیری از ایجاد چین و چروک اطراف دهان

روش های مختلفی وجود دارد که می توان برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک در اطراف دهان دنبال کرد، از جمله:

  • استفاده از ضد آفتاب: چندین عادت سالم وجود دارد که می توان با رعایت آنها از ایجاد چین و چروک در اطراف دهان جلوگیری کرد. از جمله استفاده روزانه ضد آفتاب برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک در اطراف دهان.
  • نوشیدن آب: باید عادت نوشیدن مداوم آب را حفظ کنید و از نوشیدن زیاد کافئین و الکل خودداری کنید، زیرا هر دو ادرار آور هستند.
  • شستشوی صورت: باید یک یا دو بار در روز صورت را بشویید و پوست را با مرطوب کننده مخصوص خود مرطوب کنید تا با چروک های اطراف دهان مقابله کند.
  • عادت های سالم زندگی: عادت های سالم مانند ورزش و رژیم غذایی گیاهی باعث سلامت پوست می شود.
پیشگیری از چین و چروک اطراف دهان

پیشگیری از چین و چروک اطراف دهان

نکات مهم برای کاهش ظاهر چین و چروک اطراف دهان

از قرار گرفتن در معرض آفتاب در ساعت ده صبح تا چهار عصر خودداری کنید، زیرا اشعه خورشید در این دوره قوی است.

پوشیدن کلاه و لباس محافظ آفتاب برای پوشیدن در فضای باز را برنامه مراقبت از پوست خود قرار دهید.

از کرم های ضد آفتاب که حاوی مواد محافظتی هستند، باید در طول سال به ویژه در برابر اشعه ماورابنفش استفاده شود. باید بیست دقیقه قبل از خروج از خانه استفاده شود و بعد از تعریق و بعد از خارج شدن از استخر باید دوباره استفاده شود.

درمان چین و چروک اطراف صورت

روش های درمانی زیادی برای کاهش چین و چروک وجود دارد، مانند استفاده از تزریق بوتاکس و پرکننده، لایه برداری شیمیایی، سنباده زدن و لایه برداری با لیزر و استفاده از کرم های موضعی حاوی ویتامین A و C. علاوه بر این روش های درمانی می توان از صابون های گیاهی نیز برای درمان چین و چروک اطراف صورت استفاده نمود.

صابون زردچوبه، صابون زغال و صابون گل سرخ و خاک رس سیندرلا از جمله ی این صابون های گیاهی هستند که برای این منظور می توان استفاده نمود. شایان ذکر است که این صابون ها همگی دارای مجوز از وزارت بهداشت (سیب سلامت) و استاندارد ملی می باشند.

صابون خاک رس سیندرلا

جهت اطلاع از طرح های تخفیفی صابون های سیندرلا و مسابقه های جایزه دار از طریق اینستاگرام در ارتباط باشید.

اینستاگرام

⇓برای اشتراک گذاری این مقاله می توانید از طریق برنامه های زیر اقدام نمایید.⇓

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *