مراقبت و سلامت پوست

آشنایی با انواع پوست و نحوه تشخیص آن به روش ساده

آشنایی با انواع پوست؛ معمولی، خشک، چرب، مختلط، حساس و نحوه تشخیص آن

در این مقاله ضمن بررسی انواع پوست و آشنایی کامل با آن به روش های تشخیص آن ها نیز می پردازیم. برای آشنایی با این موضوع در ادامه با ما همراه باشید.

پوست انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها به مراقبت و توجه ویژه ای نیاز دارند. بنابراین، شما باید نوع پوست خود را بشناسید تا متناسب با نوع آن از آن مراقبت کنید. انتخاب نامناسب یک محصول مناسب برای پوست ممکن است مشکلات زیادی ایجاد کند که زیبایی آن را مخدوش کرده و درخشندگی و طراوت آن را کاهش دهد.

به طور معمول چهار نوع پوست وجود دارد که در مورد مراقبت از پوست صحبت می شود که شامل پوست های طبیعی، مختلط، چرب و خشک هستند. نوع پوست ما بسته به شرایط محیط تغییر می کند و بیشتر ما با پوستی طبیعی متولد می شویم، اما با افزایش سن، هورمون ها و عوامل محیطی می توانند منجر به تغییر در انواع پوست شوند. با توجه به اینکه بسیاری از ما از خود می پرسیم چه نوع پوستی داریم، در این مقاله سیندرلا کالا ویژگی های اصلی را برای کمک به شما در شناسایی نوع پوست خود بیان می کند.

ویژگی های پوست طبیعی

اگر پوست شما عاری از جوش های سرسیاه، آکنه و عفونت است و پوستی متعادل دارید، شما خوشبختانه چهره ای طبیعی دارید که یکی از سالم ترین و درخشان ترین انواع پوست است. این نوع پوست به مراقبت زیادی احتیاج ندارد و احتمالاً شایع ترین نوع پوست است، که با موارد زیر مشخص می شود:

 • ظاهری واضح و یکدست دارد.
 • هنگام لمس نرم و لطیف است.
 • خاصیت ارتجاعی و رطوبت خوبی دارد.
 • منافذ كوچك و كمتر قابل مشاهده است.
 • به موارد خارجی حساس نیست و تحریک نمی شود.
پوست طبیعی

پوست طبیعی

ویژگی های پوست چرب

اگر پوست چرب، صاف و درخشنده باشد، بسیار مستعد ایجاد جوش، آکنه و جوش های سرسیاه است. پوست چرب اگرچه مراقبت از آن دشوار است اما تا سنین بالا در برابر چین و چروک مقاوم است. پوست چرب در اثر ترشح بیش از حد سبوم، ماده چرب پوست برای عملکرد صحیح آن، ایجاد می شود. مقدار زیاد این سبوم باعث ایجاد آکنه می شود و مقدار کم آن باعث خشکی و ترک خوردگی پوست می شود. ویژگی های اصلی پوست چرب شامل موارد زیر است:

 • پوست حالت چرب و براق دارد.
 • چین و چروک کمتر قابل مشاهده است.
 • منافذ ظاهری قابل مشاهده و بزرگ می باشد.
 • آرایش زود پاک می شود.

در حالی که تصور می شود پوست چرب فقط در دوران بلوغ وجود دارد، اما در هر سنی قابل مشاهده است.

پوست چرب

پوست چرب

صابون های گیاهی مخصوص انواع پوست های معمولی و چرب

کسانی که دارای پوستی معمولی و چرب هستند برای استفاده روزانه می توانند از صابون های زغال، زردچوبه، اسطوخودوس، گل سرخ، قهوه، عسل، زینک اکساید و آلوئه ورا سیندرلا استفاده نمایند. افرادی نیز که مشکلات پوستی مختلف دارند توصیه می شود جهت دریافت صابون مناسب برای حل مشکل خود از طریق واتساپ سایت سیندرلاکالا با متخصصان این مرکز مشورت نمایند.

ویژگی های پوست خشک

در صورتی که پوست نازکی با منافذ کوچک دارید و احساس خارش و قرمزی زیادی روی پوست خود دارید و معمولاً در معرض ترک و حساسیت به خصوص در زمستان هستید، به معنی این است که پوست خشکی دارید که نیاز به مراقبت و توجه زیادی از شما دارد. پوست خشک با عملکرد ضعیف اپیدرم و آسیب احتمالی به لایه اپیدرم، لایه محافظ خارجی پوست مشخص می شود. برخی از افرادی که پوست خشک دارند می توانند آن را به دلیل داشتن استعداد ژنتیکی یا عادات نامناسب مراقبت از پوست نسبت دهند اما برای برخی دیگر دلیل مشخصی وجود ندارد. مسئله خشکی پوست معمولاً در خانمهایی  که یائسه می شوند شایع تر است. در زنانی که دچار خشکی پوست هستند ویژگی های زیر مشترک است:

 • پوست احساس تحریک پذیری می کند.
 • اغلب پوسته پوسته به نظر می رسد.
 • منافذ کوچکی دارد.
 • ترشح آهسته سبوم در آن مشاهده می شود.

از آنجا که پوست خشک می تواند نسبت به تحریک خارجی حساسیت بیشتری داشته باشد، انتخاب روش های صحیح مراقبت از پوست بسیار مهم است. پس مراقبت صحیح بهداشت فردی را در نظر داشته باشید.

پوست خشک

پوست خشک

ویژگی های پوست مختلط

پوست مختلط یکی از دشوارترین انواع پوست می باشد زیرا در بعضی از مناطق می تواند خشک یا طبیعی و در برخی مناطق مانند (بینی، پیشانی و چانه) چرب باشد. مردم اغلب در مورد این موضوع که پوست مختلط چیست زیاد می شنوند. وقتی صحبت از پوست مختلط می شود، به این معنی است که ما حداقل دو نوع مختلف از پوست صورت داریم و ممکن است لازم باشد عادت های مراقبت از پوست خود را متناسب تنظیم کنیم. تغییرات اصلی پوست مختلط به طور معمول عبارتند از:

 • پوست چرب یا طبیعی در اطراف ناحیه T صورت وجود دارد. این ناحیه شامل بینی، پیشانی و چانه است.
 • پوست خشک یا طبیعی در اطراف ناحیه U  که شامل گونه، دهان و چشم است وجود دارد.
پوست مختلط

پوست مختلط

صابون های گیاهی مخصوص انواع پوست های مختلط و خشک

افرادی که پوست های مختلط و خشک دارند برای استفاده برای شوینده روزانه می توانند از صابون های زردچوبه، اسطوخودوس، گل سرخ، لیموگلیسرین، عسل، زینک اکساید و آلوئه ورا استفاده نمایند. افرادی نیز که از مشکلات پوستی مختلف رنج می برند می توانند از  طریق واتساپ سایت سیندرلاکالا با متخصصان این مرکز مشورت نمایند.

ویژگی های پوست حساس

پوست حساس نوعی بیماری پوستی است که در هر نوع پوستی یافت می شود. کسانی که پوست حساسی دارند، هنگام استفاده از هر محصول جدیدی روی پوست خود، باید با مراقبت ویژه، پوست خود را درمان کنند. پوست حساس نیاز به توجه ویژه دارد. مشخصات اصلی آن عبارتند از:

به محرک های خارجی مانند گرما، سورفاکتانت ها و لایه برداری بسیار حساس است.

زود تحریک می شود و ممکن است واکنش های آلرژیک داشته باشد و راحت تر از دیگران بدون پوست حساس قرمز یا متورم شود.

اغلب به بعضی از مواد شیمیایی موجود در محصولات مراقبت از پوست حساس است. (به عنوان مثال عطر و مواد رنگی)

پوست، به ویژه پس از استحمام در آب گرم یا پس از خوردن غذاهای پرادویه سریع قرمز می شود.

صورت ممکن است در تابستان چرب و در زمستان خشک شود.

مراحل مراقبت از انواع پوست حساس

ماهیت پوست حساس از فردی به فرد دیگر متفاوت است و روش های مراقبت با آن متفاوت است، اما به طور کلی این مهم ترین توصیه ما در این زمینه است:

    تا قبل از مشورت با پزشک از هیچ محصولی استفاده نکنید، زیرا ممکن است بر روی آن نوشته شده باشد که آنها برای پوست های حساس مناسب هستند، اما چنین نیستند.

    توصیه می شود تا آنجا که ممکن است از استفاده از محصولات شیمیایی در صورت کاسته شود.

    سعی کنید عوامل ایجاد کننده حساسیت پوست را شناسایی کرده و به طور کلی از مصرف آنها اجتناب کنید.

انواع پوست و نحوه تشخیص آن

انواع پوست و نحوه تشخیص آن

تعین نوع پوست با روش های ساده

در این بخش یک روش بی عیب و نقص و ساده برای تعیین دقیق نوع پوست شما وجود دارد. برای تشخیص و یافتن نوع پوست خود مراحل زیر را دنبال کنید:

صورت خود را با استفاده از آب و شستشوی صورت به خوبی بشویید، سپس آن را با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید. سپس به مدت یک ساعت از کرم یا آرایش روی آن اجتناب کنید.

 با یک دستمال کاغذی نرم، تمام قسمت های صورت خود را مانند پیشانی، بینی، چانه و گونه ها فشار دهید.

سپس آن را به دقت بررسی کنید تا اثرات مناطقی را که روی سطح بافت ها فشار داده اید، ببینید و با توجه به نتایج زیر می توانید نوع پوست خود را تعیین کنید:

تعیین نوع پوست

تعین نوع پوست

اگر در دستمال کاغذی آثار چربی پیدا کردید، پوست شما قطعاً چرب است.

اگر پوست شما از نوع ترکیبی باشد، اثرات چربی به بعضی از مناطق مانند بینی و پیشانی محدود می شود، در حالی که بقیه قسمت ها مانند چانه و گونه ها، خشک هستند.

اگر هیچ اثری از چربی روی بافت پوست پیدا نکردید و متوجه شدید که کاملا خشک شده است، این نشان دهنده خشکی پوست شما است.

اگر بافت کاملاً تمیز، عاری از چربی باقی بماند، در این صورت خوش شانس هستید زیرا پوست شما از نوع طبیعی است که بهترین نوع پوست است.

جهت اطلاع از طرح های تخفیفی صابون های سیندرلا و مسابقه های جایزه دار از طریق اینستاگرام در ارتباط باشید.

اینستاگرام

⇓برای اشتراک گذاری این مقاله می توانید از طریق برنامه های زیر اقدام نمایید.⇓