مراقبت و سلامت پوست

پاسخ سوالات مهم درباره مشکلات رایج پوست های خشک

چرا پوست ما خشک می شود؟ راهکارهای جلوگیری از خشک شدن پوست چیست؟ مهم ترین مشکلات رایج پوست های خشک کدام مشکلات هستند؟

خشکی پوست یکی از عوارض متداول و رایج است که بسیاری از افراد در سنین مختلف و به دلایل گوناگون به آن دچار می شوند. هرچند که خشک شدن پوست مخصوص جنسیت خاصی نیست و مردان و زنان به یک اندازه دچار آن می شوند اما افرادی که از سن بالاتری برخوردار هستند بیشتر مستعد این عارضه و مشکلات رایج آن می باشند. چنانچه خشکی پوست درمان نشود ممکن است که نتایج منفی زیادی داشته باشد و فرد دچار عفونت شود. در ادامه مطلب به معرفی بهتر این عارضه و پاسخ سوالات مهم درباره مشکلات رایج پوست های خشک پرداخته خواهد شد.

مشکلات رایج پوست های خشک

مشکلات رایج پوست های خشک

رایج ترین مشکلات پوست های خشک

به صورت کلی ۵ نوع پوست وجود دارد که شامل پوست های خشک، پوست های عادی، پوست های چرب، پوست های مختلط و پوست های حساس می باشند. پوست خشک از جمله رایج ترین نوع پوست ها می باشد که در سنین مختلف نمایان شده و می تواند مشکلات جدی تری برای فرد ایجاد کند.  مهم ترین سوالاتی که در مورد پوست های خشک وجود دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد؟

دلایل خشکی پوست چیست؟

خشک شدن پوست می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم ترین آنها شرایط آب و هوایی، محیط جغرافیایی، ژنتیک، نوع تغذیه، شرایط نگهداری از پوست، استفاده از محصولات آرایشی نامرغوب و … می باشند.

کدام بیماری ها باعث ایجاد رایج پوست های خشک می شوند؟

هرچند که خشکی پوست می تواند خود عامل ایجاد بیماری های متعددی شود اما بیماری هایی نیز وجود دارند که می توانند باعث خشک شدن پوست شوند. از مهم ترین بیماری هایی که ممکن است باعث خشک شدن پوست شوند می توان به مواردی همچون هیپوتیروئیدیسم، دیابت، اگزما و سو تغذیه اشاره کرد.

کدام بیماری ها می توانند در اثر خشکی پوست به وجود بیایند؟

مرطوب نبودن و عدم هیدراته بودن پوست می تواند عارضه ها و مشکلاتی برای افرادی به وجود بیاورد که جبران آنها کار ساده ای نخواهد بود. از مهم ترین بیماری ها و مشکلاتی رایج پوست های خشک می توان به بیماری هایی مانند پسورپازیس، راش، خارش، درماتیت آتوپیک ، عفونت و … اشاره کرد که هر کدام می توانند اثرات مخربی بر پوست داشته باشند.

بهترین راهکارهای جلوگیری از خشکی پوست چیست؟

هرچند که همه افراد ممکن است که در طول عمر خود بارها دچار خشکی پوست شوند اما می توان با رعایت قواعد و راهکارهای مختلف از این عارضه جلوگیری کرد. از مهم ترین راهکارهای جلوگیری از خشک شدن پوست می تواند موارد زیر را عنوان نمود:

  • تا جایی که امکان دارد از حمام کردن با آب داغ خودداری شود و از استحمام زیادی دوری شود و مدت زمان دوش گرفت به حداقل زمان ممکن برسد.
  • از غذاهای سالم، سبزیجات و میوه های متنوع استفاده شود تا مواد معدنی و ویتامین های کافی به پوست برسد.
  • پوست صورت باید به شکل مداوم هیدراته شود تا رطوبت کافی داشته باشد.
  • از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکی دوری شود.
  • افراد باید متناسب با سیستم بدنی خود روزانه آب کافی بنوشند.
  • از قرار گیری در معرض نور مستقیم آفتاب و سایر اشعه های مضر دوری شود.
  • از استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی نامرغوب خودد اری شود.
راهکارهای جلوگیری از خشکی پوست

راهکارهای جلوگیری از خشکی پوست

بهترین راهکارهای درمان پوست های خشک

اگرچه می توان با استفاده از راهکارهای عنوان شده در بخش قبلی می توان از دچار شدن به خشکی پوست جلوگیری کرد اما باز هم ممکن است که افراد به این عارضه دچار شوند و مشکلات دیگری نیز گریبان گیر آنها شود. چنانچه افراد دچار عارضه خشکی پوست شوند می توانند از شیوه های مختلفی برای درمان آن استفاده کنند. امروزه انواع محصولات آرایشی و بهداشتی طبیعی و صنعتی و داروهای مختلفی برای درمان پوست های خشک وجود دارند که هرکدام می توانند خواص منحصر به فردی داشته باشند. از مهم ترین راهکارهای درمان خشکی پوست می توان موارد زیر را عنوان کرد:

استفاده از ماسک ها برای پوست های خشک

انواع ماسک های شیمیایی و طبیعی می توانند برای پوست های خشک به کار برده شوند. هر کدام از ماسک ها می توانند قابلیت ها و ویژگی های مختلف و حتی خواص دارویی متعددی داشته باشند. از مهم ترین ماسک های خانگی برای درمان خشکی پوست می توان به مواردی مانند ماسک آلوئه ورا، ماسک لیمو، ماسک تخم مرغ، ماسک گوجه فرنگی، ماسک خیار، ماسک عسل و … اشاره کرد که می توانند پوست را هیدراته کنند و از خشک شدن آن جلوگیری نمایند.

استفاده از کرم ها، ژل ها، محلول ها و سرم ها

انواع ژل و سرم ها با قابلیت ها و ویژگی های مختلف در دسترس افراد قرار دارند. برای درمان خشکی پوست نیز می توان از ژل های مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال کرم آبرسان و مرطوب کننده سنت ایوز می تواند باعث روشن کنندگی، مرطوب شدن، آبرسانی به پوست و جلوگیر از خشک شدن آن شود و نرمی و لطافت بالایی به پوست بدهد.

استفاده محصولات آرایشی

علاوه بر کرم ها، ماسک ها، محلول ها و … لوازم دیگری نیز وجود دارند که می توانند در سلامت پوست موثر باشند. به عنوان مثال استفاده از فیس براش ها اثرات مثبت زیادی بر روی پوست دارد. با استفاده از این وسیله منافد پوست باز می شود، گردش خون افزایش پیدا می کند، آلودگی های پوست از بین می رود و باعث پاکسازی پوست خواهد شد. تمامی این اثرات می توانند در نهایت باعث جذب بیشتر و راحت تر مواد آرایشی و مرطوب شدن پوست شوند و پوست های خشک را درمان کند.

پوست های خشک

پوست های خشک

استفاده از صابون های طبیعی و گیاهی

صابون های گیاهی از جمله محصولات طبیعی هستند که در ساختن آنها از هیچگونه مواد افزودنی و مواد شیمیایی استفاده نمی شود. این محصولات بر پایه روغن های گیاهی تولید می شوند و خواص دارویی بالایی نیز دارند. از مهم ترین صابون های گیاهی که می توانند مشکلات پوست های خشک را درمان کنند می توان به صابون گیاهی آلوئه ورا، صابون گیاهی لیمو گلیسیرین، صابون عسل و صابون اسطوخودوس اشاره کرد. هر کدام از این صابون ها با آبرسانی مناسب به پوست و مرطوب کردن آن از خشکی پوست را درمان می کنند.

سخن پایانی

خشکی پوست از جمله عوارض شایع و رایجی است که تقریبا تمام افراد در طول عمر خود بارها با آن مواجه می شوند. این عارضه ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از ابتلا به خشکی پوست وجود دارد و فرد با داشتن یک سبک زندگی مناسب می تواند میزان رطوبت و چربی پوست خود را کنترل کند. افراد می توانند مشکلات رایج پوست های خشک مانند خارش، عفونت و… را با استفاده از محصولات و آرایشی بهداشتی مانند صابون ها، ماسک ها، کرم ها و … درمان کنند. چنانچه تجربه ای از داشتن پوست خشک و نحوه درمان آن دارید می توانید نتیجه کار را با ما در میان بگذارید.

جهت اطلاع از طرح های تخفیفی صابون های سیندرلا و مسابقه های جایزه دار از طریق اینستاگرام در ارتباط باشید.

اینستاگرام

⇓برای اشتراک گذاری این مقاله می توانید از طریق برنامه های زیر اقدام نمایید.⇓